19
kvě
08

Jak vysoká konkurence realitních kanceláří zvyšuje jejich kvalitu a jiné humoresky

Konkurence je v realitách fakt brutální! Nemůžu přijít na obor, který by byl tak moc konkurenční jako reality. Někdy mám pocit, že je víc realitek než bytů k prodeji. Když jdu po městě, vidím jen samé realitní vývěsky, cedule označující sídla nebo provozovny realitek a přestože v této lokalitě už nějaký pátek působím, většinu z nich vůbec neznám.

Nemám rád regulace a dotace. Podle mě jsou k ničemu. Proč dotujeme zemědělce? Protože kdybychom je nedotovali, brambory by byly neúnosně drahé. Hmm. Nebudu to dál rozebírat, je to prostě blbost, protože to zaplatí občan tak jako tak a když se k tomu přidají náklady na přerozdělování, tak to s dotacemi vyjde mnohem dráž než bez dotací. Jen to vypadá líp, když je cena brambor na pultě taková jaká je a ne třeba desetkrát vyšší. Vypadá to líp, to jo, ale jiný rozdíl v tom není. Vůbec bych do toho nehrabal, nechal bych to být a ať se zemědělci sami snaží vyrobit co nejkvalitnější brambory a navíc co nejlevněji. A nejlepší vyhraje, nejhorší zhyne. To je kapitalizmus. Jednoduchá matematika, neviditelná ruka trhu, žádný složitosti.

A reality jsou přece jako brambory. Jakýpak regulace? Trh rozhodne, neschopné, neefektivní a drahé realitky odpadnou a uživí se jen kvalitní, takové, se kterými budou lidi spokojeni. To, že jich je teď takové obrovské množství, že se nemůžou uživit přece nevadí, trh to všechno vyčistí. A teď mně prosím někdo vysvětlete, jak je možné, že to není pravda!!!
Konkurence je nejvyšší možná, koncentrace realitních kanceláří je taková, že prakticky každý v realitce buď dělá nebo aspoň zná někoho, kdo v ní dělá. Realitky se derou o zakázky všemi dostupnými i nedostupnými prostředky, jdou dokonce s cenou svých služeb dolů, což teda trvalo dlouho, třou bídu s nouzí, většinu své práce směřují na ulovení klienta a ne na práci pro klienta a přesto se nic neděje! Zlepšování kvality? Ale prosím Vás, vím o čem mluvím, to je blbost. Lidi kupují byt nebo dům a realitku nějak akceptují jako přidružený prvek – ta, která zrovna má tento náš vysněný byt, tak to bude i naše realitka. Skoro nikdy naopak. S tím, jaká je kvalita služeb realitky se člověk seznámí až při samotné realizaci prodeji, ne dopředu. A většinou bývá nespokojen, takže si pak v hospodě s kamarády zanadává, jak ty realitky všecky stojí za prd. A stejně to nic nezmění. Jak je to možný? Dokonce bych řekl, že tato vysoká konkurence nutí realitky nikoli do zvyšování kvality poskytovaných služeb, jak by se dalo logicky očekávat, ale naopak do snižování, a to proto, aby zbylo více energie na lovení klientů a boj s konkurencí. A že klient bude nespokojen? No a co? A že se nevrátí? A myslíte, že by se vrátil, kdyby spokojen byl? Kdy? Za těch třicet let až splatí tu hypotéku?
Naši klienti bývají zpravidla s našimi službami spokojeni. Není to ode mě ale tah, o kterém bych se domníval, že se mně dlouhodobě nebo krátkodobě vyplatí. Dobré služby se snažím nabízet proto, že se mně to líbí, mám rád spokojené klienty. A takoví spokojení klienti opravdu naše služby svým známým doporučují. Ale klienti, kterým jsme byli doporučeni, tvoří mezi všemi našimi klienty zcela bezvýznamné procento. Nemám to sice spočítané, ale tuším, že kdybych byl ranař mnohem silněji orientovaný na získání provize a pak „kliente, dělej si co chceš, hlavně mě neotravuj, protože svůj čas teď věnuji lovu dalšího klienta a ne prací pro tebe“, tak by to bylo pro mou realitku ekonomicky mnohem výhodnější. A praxe, kterou pozoruji ve svém okolí tomu rovněž nasvědčuje.
Jak je tedy možné, že v realitní oblasti neplatí základní pravidla, nezvyšuje se kvalita služeb ani při tak drastické konkurenci, nemění se vůbec nic, jen se stále zvyšuje počet realitek. Já to fakt nechápu.
Reklamy

16 Responses to “Jak vysoká konkurence realitních kanceláří zvyšuje jejich kvalitu a jiné humoresky”


 1. 6.Červen 2008 (12:20)

  Podobně jsem se ptal, jak je možné, že pizzerie s ruskou obsluhou, jež byla kousek od mého bývalého bydliště evidentně prosperuje, přestože kdykoli jsem šel okolo, nebyl uvintř žádný, nebo nanejvýše dva hosté. A pak jsem si odpověděl. Pračka peněz..

 2. 2 pavca
  12.Listopad 2008 (0:26)

  V současné době mi celý realitní trh připadá tak trochu na hlavu. Realitky, kterých se krize dotýká až tak, že se bojí krachu, kolem sebe kopou jako kobyla v posledním tažení. Nějaký morální kodex? Většina nás makléřů cítí, že se musí něco změnit. Ale co? Musíme si přiznat, že mnohé problémy jsme si způsobili sami. Např. proč jednu nemovitost nabízí třeba 5 i více RK? To jsme opravdu tak zoufali? Vždyť z nás ti prodávající musejí mít srandu! Proč by nám dávali ex smlouvy? A aby platili provizi? No to by byli blázni! Umíte si představit prodávat nemovitosti poze s ex. smlouvami, provizi by platili obě strany, takže celková suma provize by byla stejná jako ta, co vybíráme většinou jen od kupujících? Realitky by si lezly do zelí opravdu jen minimálně? Ale proč to tak není? Protože tady nejsou pevně daná a UZÁKONĚNÁ pravidla, je v tom džungle. Mrzí mě to, protože tuhle práci mám jinak ráda.

 3. 3 Beniamino
  2.Únor 2009 (12:47)

  Se zájmem jsem si přečetla vše na tomto blogu. Jsem ráda, že existuje, ale jaksi moc nežije. uvítala bych více článků. Sama v realitní branži pracuji a sama jsem si ji vybrala. Jsem ale asistentka. Vím toho poměrně dost o realitkách, realitách, makléřích, šéfech, klientech. Napadlo mne, že by bylo dobré začít sbírat různé historky z prostředí realit. Klienti – to je opravdu šťavnaté téma. Ale mne více zajímá profil makléře. Jsem toho názoru, že celý problém se realitkami stojí jen a pouze na „člověku“ jako takovém. V rámci jední větší realitky se můžete setkat s „pitomcem“, který dokáže vše totálně pokazit a zničit co se dá – celou pověst firmy (zejména, když není včas vyhozen) a zároveň s profesionálem, kterého budete chválit. Pokud v nějaké firmě bují špatné podhoubí – kvalitní profík se brzy sbalí a vypadne jinam. A taková firma sama za čas musí nutně zaniknout – ikdyž…. Pokud za ní stojí zahraniční kapitál… je fakt, že to může trvat dlouho… Sama vím, jak někdy žalostně může vypadat „rádoby profesionál“. Je to skutečně k pláči a dnešní prostředí nahrává bohužel tomu, aby se klienti spíš báli – neprofesionality a nekvality. Z jedné menší realitky jsem sama odešla, protože jsem se nechtěla podílet na klamání klientů a podvodných praktikách. A sama vím, jak může vypadat skutečný profesionál, jemuž přicházejí obchody především z referencí, protože lidi si to mezi sebou řeknou. Profesionalita a lidský přístup dokáží hodně. Jednoho takového znám – nestačí ani v dnešní krizové době přijímat všechny nabídky. Má jich tolik, že zaměstná celý svůj tým. Jak je to možné? Je to možné! Vím jak pracuje, v čem to je. Pokud by chtěl někdo vědět více, ráda se podělím.

  • 4 Anonymní
   29.Červenec 2011 (22:24)

   Velice zajímavé téma. Jak si stojí tato úspěšná poctivá realitka dnes? Jak dloho trvalo vybudovat klientelu? Co očekávat od roku 2012? A měla bych mnoho dalších otázek. Můžeme se kontaktovat na info.hruskova@seznam.cz? Děkuji předem. Hrušková

  • 5 Dzeryzuhause
   12.Leden 2015 (21:00)

   Ahoj jsem zacínající realitní makléřka a zcela souhlasím ráda bych svou práci dělala nějak lépe všechny taktiky co zjišťuji mě spíš vedou k nazoru to radši nedělat pokud budete mít nějaké užitečné rady prosím podělte se díky

 4. 6 Dravec
  7.Únor 2009 (18:12)

  Zdravím, před časem jsem začal dělat v realitách a už teď můžu říci, že je to pěkná džungle. Naivně jsem čekal, že svět realit bude jiný, ale opak je vždy pravdou. Bohužel jsem už vstoupil do rozjetého vlaku a už se nedá vystoupit, proto musím pro prodej nemovitostí dělat maximum. Snažím se jít cestou profesionála, ale v době takové konkurence je to velmi těžké. Vím, že když si člověk udělá jméno, tak pak je to jednoduché, ale co má člověk dělat, když začíná a chce se realitama živit celý život. Proto se odkazuji na Beniamino o nějaké rady. Nějaké rady mi můžeš napsat na email: dravec2@email.cz

 5. 7 truvative
  9.Červenec 2009 (1:23)

  beniamino
  to víte že bych se rád dozvěděl více,
  na práci mi záleží a jak má vypadat pořádná kvalita, to mě opravdu zajímá

 6. 8 adzanca
  21.Červenec 2009 (16:01)

  Ahoj Beniamino a ostatní, pracuji v této branži již téměř rok. tento blog mě oslovil již ke konci minulého roku, ale neměl jsem do něj co nabídnout, kromě svých ideálů. Na doporučení známého jsem nastoupil do velké franšízové společnosti. S ideály a zkušenostmi sociálního pracovníka (předchozí zaměstnání), který se nemusí stydět za své schopnosti jednat s rozmanitými typy lidí, jsem se chtěl hravě v této oblasti prosadit, zejména proti nepoctivým kolegům, o kterých jsem zatím na internetu jen četl.
  Zde jen krátké konstatování mojí zkušenosti: Klienti jsou velmi nedůvěřiví plní předsudků vůči realitkám. Vytvořit bezpečný konverzační rámec s klienty je často velmi těžké. Pouze klientela, která má dobré zkušenosti nebo obchodu rozumí, je v pohodě.
  Než se mi však podaří vytvořit klientela lidí, kteří mi důvěřují a předají rádi reference o mojí férovosti, zřejmě skončím vyčerpán. Beniamino, pokud máš co nabídnout, zde je můj email a poděl se se mnou o zkušenosti či nápady. Díky předem. S pozdravem Adzanca
  Email: haniol(zavináč)email(tečka)cz

 7. 9 Jeannette
  15.Září 2009 (10:36)

  Zdravím, právě jsem začala dělat v realitách a moc by mi pomohlo se dozvědět víc. Kdyby to šlo, mohla bys mi napsat (Beniamino) nějaké rady na email: jeannetter@seznam.cz
  Díky moc

 8. 10 Jiří
  9.Říjen 2009 (6:58)

  Dobrý den,
  pokuď by bylo možné zaslat nějaké tipy a rady od (Beniamino),budu jedině rád.

 9. 11 Jiří
  9.Říjen 2009 (7:00)

  Dobrý den,
  pokuď by bylo možné zaslat nějáké typy a rady od (Beniamino) budu jedině rád

 10. 22.Listopad 2009 (21:33)

  I já se rád připojím k informačnímu kanálu solidního makléře. Prosím o info.

 11. 13 Magda
  13.Září 2010 (14:14)

  Ahoj Beniamino,je-li to možné, prosím pošli mi nějaké rady k práci realitního makléře.
  Hlavně ta poctivost real. kanceláří. Můj e-mail: borilova.magda@seznam.cz Dík Magda

 12. 14 Na co si vlastne dat pozor?
  26.Leden 2011 (11:09)

  Zdravim vsechny zucastnene, obracim se na vas, jako na „profíky“ a rada bych timto poprosila o radu, chci prodat byt, ale bohuzel nejsem natolik „zbehla“ v realitnim oboru, abych nasledne neudelala najakou chybu.
  Na co si vlastne dat pozor pri vyberu RK ?
  Co by ve smlouve nemelo chybet a naopak, co by mela obsahovat, vyjma beznych ustanoveni?
  Pokud nebudu spokojena se sluzbami RK, je tazke se vyvazat?
  Neni lepsi nemovitost prodat mimo RK s podporou pravniho servisu?
  Moc dekuji za rady
  ML

 13. 15 RE/MAXA Avenir Mladá Boleslav
  5.Duben 2011 (23:35)

  Dobrý den , prosím můžete doporučit tuto realitní kancelář , RE/MAX avenir Mladá Boleslav Bondy centrum tř. Václava Klementa 1459 ing, Jozef Maryška předem moc děkuji RV.

 14. 16 Anonymní
  1.Září 2014 (15:46)

  Dobrý den, tak jsme prodali byt přes realitní kancelář. Slibovaná cena, která měla být bez provize a provize k ní přičtena, se záhadně snížila o danou provizi, takže cena našeho bytu, který je zrekonstruovaný a zařízený vestavnými skříněmi šel hluboko pod svoji cenu. Prý jsme nic nedomlouvali a ve smlouvě je to tak v pořádku.
  Co s tím? Takhle se byty prodávají pod cenou velmi snadno


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: