19
kvě
08

Jaké poskytují realitky právní služby?

Můžu hrdě a zodpovědně prohlásit, že naše realitní kancelář poskytuje opravdu dobrý a kvalitní právní servis. Konec konců, tento blog na žádnou realitku neodkazuje a ani se tak v budoucnu nestane, tak nemám důvod si vymýšlet. Veškerý právní servis pro moje klienty zajišťuje renomovaný advokát, který by za normálních okolností byl pro realitku zbytečně příliš drahý, ale vzhledem k tomu, že mě k němu pojí příbuzenský vztah, byla naše spolupráce jaksi automatická. Příbuzenský vztah je totiž dosti blízký. První smlouvy kupní, budoucí kupní, o převodu členství v bytovém družstvu a další související s realitní činností, se kterými jsem se tak ve své praxi setkal, byly z jeho dílny. Jak jsem později zjistil, nasadil mému vnímání standardu kvality laťku hodně vysoko. Smlouvy, se kterými se setkávám u některých jiných kanceláří jsou často děs a bída. V tomto směru jsou na tom paradoxně velmi špatně především velké relitky, kterým se už vyplatí si svého právníka zaměstnat. Právník, který se dobrovolně zahrabe v realitce a živí se tvorbou jednohu druhu smluv, pravděpodobně nebude patřit k těm nejlepším – podle toho to taky vypadá. Zrovna nedávno se ke mně dostal výtvor jednoho takového právníka. Vůbec nechápu, jak s něčím podobným může taková realitka dlouhodobě existovat – to nebylo k připomínkování, to byl tak katastrofální text, že nešel předělat, jedině napsat celý znovu.
Druhý extrém představují zlatokopové, kteří za advokáty vůbec neutrácí a buď používají jako vzor smlouvy, které si někde nechali udělat, častěji takové, které používala realitka, ve které pracovali dříve (než si založili vlastní) a někdy překvapivě i takové, které si prostě stáhli odněkud z internetu, jakési impotentní vzory v praxi naprosto nepoužitelné. A to je právě moje mylná doměnka – jak se ukazuje, v praxi jsou použitelné víc než dobře. Jenom ten klient je tak trochu chudák, ale zpravidla je to blb, který na to nepřijde.
Opravdová kvalita smlouvy se projeví až v případě sporu, především nějakého neočekávaného sporu. Je pravda, že v drtivé většině případů k žádnému sporu nedojde a až je po všem (dopadlo-li vše podle přání obou stran), je už skoro jedno, jak kvalitně je smlouva napsaná. Spoléhat na to a takto riskovat je ale šílenost. I když připustím, že je dost pravděpodobné, že protistranu tvoří slušní lidé, které by ani ve snu nenapadlo zneužít nějakého chybně koncipovaného ujednání nebo se dokonce dopustit podvodu, v sázce je příliš mnoho peněz na to, abych se s tímto spokojil. Navíc i člověku, který do obchodu vstupuje z čistými úmysly, se v jeho průběhu může zásadně změnit situace a může začít „vymýšlet“.
Reklamy

9 Responses to “Jaké poskytují realitky právní služby?”


 1. 1 Pavel
  8.Říjen 2008 (14:54)

  Souhlasím, že se dá najít i rozumná realitka která uvědá vše a pomůže v čem může. Dali jsme na doporučení a oslovili Terra reality která je z města Rakovník, my jsme jednali s panem Šnebergem v Praze. Vše bez jakýchkoliv výhrad, velice pozitivní a vstřícný přístup z jeho strany. Prodávali jsme dům mezi Benešovem a Prahou, špatně jsme ho dříve koupili což jsme netušili a až Terra Reality si všimla několika rozporů se skutečností. Dům, který jsme původně koupili stál na jiném místě než měl stát. My jsme toto vůbec netušili, advokátní kancelář která nám zajišťovala smlouvy ke koupi /když jsme dům původně kupovali/ si toho dřív taky nevšimla a navíc něco i špatně vše specifikovala. Terra reality za nás nechala zaměřit novou budovu /to byla ta co jsme koupili/ ve které jsme bydleli a kterou jsme prodávali, zjistila existenci stavebního povolení, to prodloužila, zajistila papírově odstranění původní stavby, zajistila zápis nové stavby do katastru, a nějaké prohlášení stavebníka a místní šetření k odstanění, potvrzení o odebrání čp. a podobně. Smlouvy i všechno ostatní bylo rychlé a bez problémů, čekalo se akorát na zápis rozestavěné budovy do katastru – na geometrický plán. Paradox je, že Terra reality byla třetí realitka, kterou jsme oslovili, a zájemců nám přivedla na rozdíl od AB Reality a RK Tana, několik. Kdybych to tušil, kontaktovali bychom terra realitku už dřív. Měli jsme se ženou pocit, že to vyřizování pana Šneberga se kterým jsme mluvili dokonce bavilo, jako psaní smluv. Několikrát jsme vyslechli, že mu volají i jiní nevíme jestli jeho kolegové nebo jiné realitky a pan Šneberg jim vysvětloval jak se má něco dělat a jak má něco být. Takže můj závěr je, že je to spíš v lidech než v realitkách. Nechci chválit, ale ten pán nám vytrhl trn z paty.

 2. 2 Smlovy a advokáti
  4.Únor 2010 (4:16)

  Má zkušenost je rovněž trochu jiná než je zde v úvodním článku popisovaná, souhlasím, že některé rk dělají doopravy svou práci dobře a jiné zase hodně špatně. Jedna realitní kancelář, která zajistila prodej našeho domu nám chtěla rovněž zajistit smluvní náležitosti k našemu prodeji. Kupující s návrhem který vypracovala rk nesoulasili, nechali tento návrh smlouvy a návrh na vklad zkontrolovat advokátem, nám nezbývalo než souhlasit.

  (advokát, sídlil na Praze 3 živil se katastrálními záležitostmi a dále dělal rozvody, měl připomínky spíše provokatérské a malicherné podle mého názoru. V návrhu na vklad opravi pouze z původního textu nabyvatelé…převodci na prodávající a kupující. V Kupní smlouvě v některých slovech koncovky a jeden odstavec upravil po svém, realitní kancelář říkala, že tento text na katastru nemůže projít, že jsou tam rozpory s nějakým zákonem… rk měla pravdu, text na katastru neprošel, advokát měl chybu odstranit což provedl nějak hodně špatně, čekalo se potom na soud až odstraní plombu na katastru.) Potom jsem se domluvila s kupujícími, že teď bychom měli zkusit ten text co měla realitka, ti mi to už odsouhlasili, smlouva byla zapsaná, žádná připomínka z katastru nebyla) Je paradox, že advokát chtěl 48 tisíc, realitní kancelář, která všechno zajistila, nic nezkazila, měla klíče od domu a asi 6 měsíců se o něj starala dostala 63 000 Kč. Už nikdy nechci smlouvu od advokáta. Kdo byl v tomto případě amatér a zlatokop – jednoznačně advokát, profesionalní přístup měla realitní kancelář které dělá smlouvy i pro jiné.

  Abych nechválil všechny realitní kanceláře …zajímali jsme se o byt na Praze 6, byt byl v nabídce rk RE/MAX sídlící na Bělohorské ul. Realitní makléř, který doslova vnucoval každému vizitky na kterých bylo napsáno, že je ředitel se choval podle mě nestandardně což Re/max nedělá vůbec dobré jméno. Nebyl nám vůbec schopen sdělit výši poplatků které jsou spojeny s provozem bytu a platí se periodicky. Protože asi týden vůbec nereégoval udělali jsme opakovaný dotaz na výši poplatků. Odpověděl, že je sdělí až po té, kdy mu bude složena rezevační záloha na koupi této nemovitost. Dále řekl, že v případě, že by informace byly v hrubém rozporu s jeho informacemi, že by peníze vrátil. Podnikání po česku nebo realitní makéř zlatokopem, spoléhá na chytáky v rezervačních smlouvách a modlí se že někdo naletí, je toto ten údajně slavný re/max ?

  Tento pán se kterým jsme jednali u Re/max, podniká podle rejstříku necelý půlrok a už je ředitel pobočky Re/max a hraje si na odborníka, nesvědčí to o serioznosti a zkušenostech firmy.

  V zámoří nezáleží na názvu realitní kanceláře, prodávající vyhledávají realitní makléře podle konkrétních osob a ne podle názvu za který se skrývají. Dojde tento trend i k nám nebo se tady budou lavinovitě šířit frančízy, které lavinovitě ubývají v zámoří.

 3. 3 výpověď realitce-nesmysl
  23.Duben 2010 (20:44)

  sepište smlouvu s realitkou, sníží vám dohodnutou cenu bez Vašeho souhlasu,klienty na koupy neschání a když jim dáte z těchto důvodu okamžitou výpověď smlouvy,písemně, doporučeně, tak
  nemáte nárok smlouvu vypovědět. Takže Vám můžou s cenou dělat co chtějí a na prodej vůbec nemusí dojít a vy nemáte žádná práva se proti tomu bránit?

  • 4 příspěvek je od najivky
   6.Duben 2011 (1:08)

   Bránit se ? čemu ? Pokud prodávám nemovitost, s cenou musí souhlasit oba dva. Pokud je cena jiná všší nebo nižší, nemusí smlouvu prodávající nebo kupující podepsat. Je to pouze na uvážení smluvních stran. Je lepší do zprostředkovatelské smlouvy neuvádět výpověďní lhůtu, vlastně je zbytečná i platnost, výpověďní lhůta je podle obč. zák 2 měsíce. Prodejní cena ve smlouvě je rovněž zbytečná, stačí ústní dohoda, záleží jen na Vás za kolik nemovitosti prodáte.

 4. 5 re: výpověď realitce - nesmysl :
  11.Říjen 2010 (12:57)

  re: výpověď realitce – nesmysl :
  to s tou zkušeností a cenou může napsat pouze naprostý laik. Proto odpovím velice jednoduše i pro laika. Správná zprostředkovatelská smlouva by měla popisovat jen to podstatné a sepisuje se proto, aby chránila všechny smluvní účastníky (obě smluvní strany). To znamená, že u zprostředkovatelské smlouvy, např. neeklusivní by mělo být uvedeno toto:
  smluvní strany
  předmět prodeje – budova, parcela atd zapsáno na LV …katastrální území
  podmínky prodeje: (exklusiviní/neexklusivní) případě, že bude uzavřena smlouva se zájemcem vzniká povinost..
  ochraná lhůta v případě vyhledání zájemců, v dřívějším období
  platnost smlouvy, pokud není řídí se obč. zák.což je výhodnější pro prodávajícího.
  datum podpis
  vše ostatní je zbytečné

  při těchto citacích ze smlouvy nevyplývá vaše povinnost uzavřít kupní smlouvu.

  nesmíte totiž narazit na lichvářské rk, bohužel často jsou to ty co hodně inzerují.. zkuste nějakou malou třeba tu rakovnickou co jí tady nahoře někdo popisuje. podobných bude určitě víc
  Brázda

 5. 6 trochu jiná kritéria
  11.Říjen 2010 (21:40)

  je to jen v lidech .. je fakt, že v USA i v Asii zajímá každého jméno makléře, případně čerpají z doporučení známých. U nás je situace zcela odlišná … u nás nikoho nezajímá jméno, ale realitka..(remax, mexxreality,maxima a pod) tyto rk negarantují vůbec nic, ani naše unue realitních kanceláří.

  Až bude zajímat prodávajícího jméno makléře, posuneme latku trochu výše, je zpodivem, že to u más doopravdy prodávající moc nezajímá, že dají na superlativy realitních kanceláří, asi by si měl každý uvědomit, že luxusní reklama i bombastická inzerce zle zafinancovat obráním jednoho klienta, další zájemce potom přijde do kanceláře a říká to muselo být drahé, ty s té realitky musí být šikovní… je to v něčem jiném . priorita zájmu by mělo být jméno prodejce a né název společnosti..pokud to tak nebude, bude se za zvučným názvem schovávat šlendrián, v Americe frančízi nefungují, v ČR je jejich rozlet. Nefungující realitní kanceláře užívají frančízových značek

  • 7 mate pravdu
   18.Březen 2011 (16:14)

   mate pravdu v usa se zajimaji hlavne o konrtetni osobu toho kdo bude prodavat . ted jsem se z tama vratil. doporucoval bych jet tam na zkusenou frnacizy jsou blbost, proto tam uz nejsou videt, nepomuzou prodavajicimu ani kupujicimu, pomuze jedine schopny clovicek – konkretni realitni agent, to je soucasny trend v usa..takze je lepsi dat na vlastni zkusenosti nebo znamych a vyplati se nedat na reklamu.

 6. 8 Zlodějina
  22.Březen 2011 (17:49)

  Realitní kanceláře jsou jen zlodějina, žádnou hodnotu nevytvářející zbytečnost. Nejvíce patrné to je u pronájmů. Dát makléři jako provizi jeden celý nájem za to, že jsem si sám nemovitost třeba na internetu našel, sám makléře kontaktoval a on tam se mnou jen došel, otevřel mi dveře a sám se taky díval po bytě, ve kterém nikdy nebyl?
  U prodeje je to podobné, desítky tisíc za úplné nic.

  • 9 příspěvek je od najivky
   6.Duben 2011 (1:20)

   záleží na koho se narazí, jakou chce odměnu, v praxi věci nejvíce komplikují advokáti, často bývají dražší a i když tvrdí, že dělají právo nemovitostí, komplikují hlavně pro svůj profit a ne pro ochranu klienta, protože často i špatně chrání klienty. v mnoha případech je servis rk dokonalejší a levnější.

   Pokud někomu přijde odměna rk vysoká ? tak se podívejte i na jiné profese např truláři. třeba kuchyň kdy materiál vyjde cca na 30 tis. prodejní cena je cca 100 tis za necelý týden práce…. realitky nevybočují, ale nejméně práce je z pronájmama, kdy princip a celkový profit rk je hodně divný.

   v některých státech se RK u pronájmu stará o nemovitost po celou dobu pronájmu, nechce jednorázovou odměnu, ale měsíčně např 5% z celkové ceny. takže rk vybere každý měsíc peníze od nájemce, odevzdá majiteli, stará se o vše co je potřeba po celou dobu nájemního vztahu, případně i o vystěhování. výhoda je zřejmá pro všechny mimo rk, protože ta nemá jednorázový větší protit, ale měsíční malý profit


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d bloggers like this: